пʼятниця, 9 березня 2018 р.


                                                Урок розвитку зв’язного мовлення
                                                                      3 клас
Тема:   Складання художнього тексту  на основі власних спостережень і планом    «Краса осіннього  лісу».

Мета: ознайомити учнів із осінніми змінами в природі; вчити  розвивати мовні навички, точно   підбирати слова, порівняння, ознаки до предметів; удосконалювати вміння зв’язно і послідовно викладати свої думки; розвивати увагу, уяву, спостережливість, логічне мислення; допомогти відчути яскравість осінніх барв, щедрість осені; виховувати почуття любові до природи, естетичне сприйняття навколишнього світу.

Обладнання: малюнки осінніх дерев,запис твору П. Чайковського «Пори року», малюнки із зображенням природи осіннього лісу (парку, саду), осінні листочки, презентація до теми, дитячі роботи з природного матеріалу.

                                                                       Хід уроку
І. Організаційний момент
-              Доброго дня!
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну велику, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько, будьте уважні,
Щоб працювати було нам неважко.

ІІ. Актуалізація знань учнів
1.   – Відгадайте   загадку :
У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль –
Жде сестрицю білу в гості?             (Осінь)

2.     Слово вчителя
-          Так, це осінь. За якими ознаками ви відгадали пору року?  (Відповіді учнів.)
            Осінь – красуня, наче талановита художниця, розмалювала все навкруги. Сьогодні ми вирушаємо в подорож у світ прекрасного, у світ природи.
Скільки поетів, композиторів, художників майстерно описували словами, музикою чи мовою фарб красу осені. Жодна людина, що любить природу, не може не зачаруватись її барвами.
-         А що ви бачите, уявляєте, коли чуєте слово «осінь».
( Створення тематичної павутинки «Осінь».)

дощ              краса           листопад         осінні місяці 


 чарівниця                                      врожай


різнокольорові         коровай          овочі   фрукти
            барви
  Вчитель:
-          Пригадайте свою останню екскурсію в природу. Ми мандрували з вами осіннім лісом.
 -         Чим зачарував вас осінній ліс?
  (  Милувалися золотими шатами дерев, блакитним небом, не дуже щедрим, але ще яскравим сонечком.)
Частину цієї краси ми принесли в клас. Що це? (Букети осіннього листя).
-          Осіннє листя прикрасило наш клас. Я хочу, щоб на ці листочки полився «дощ компліментів», але так, щоб він був рясний і красивий.
-          Скажіть, які вони? На що схожі, коли летять? (Золотий листопад, ніби сльози, ніби парашути, золотисте, червонясте, схожі на яскравих метеликів, пурхають, линуть, миготять, майорять, золоті метелики з дерева летять, наче полум’я горить, запроменіли, падають, як зорі, злітають, кружляють).

3.     Презентація робіт груп «Дослідники»  «Народознавці»   « Читайлики»
         - Ви  працювали  над проектами.  Зараз кожна група розповість про те, що дізналася про осінь.
        - Про свою роботу прозвітують «Дослідники»  
  Командир: Ми енциклопедії та довідники вивчали.
                      Про осінь науковий матеріал готували.

  Календарна осінь складається з трьох місяців – вересня, жовтня, листопада. В Україні календарна осінь розпочинається 1 вересня і закінчується 30 листопада. Астрономічна осінь настає пізніше за календарну – з 23 вересня. На 22 – 23 вересня припадає осіннє рівнодення.

  Осінь розподіляють на два періоди. Перший період – золота, радісна осінь. Другий – сіра, сумна, похмура осінь. В Україні на початку осені зазвичай панує суха, сонячна погода. Часто температура повітря перевищує 20 градусів. Тоді настає бабине літо.

 - Запрошую до виступу «Народознавців»
  Командир: В бібліотеці разом працювали
                       Прикмети, приказки, прислівя
                             Про осінь готували.
Прислівя. Вересень пахне яблуками, а жовтень – капустою.
                   У жовтні кожен знає,що з великої хмари малий дощ буває.
Приказки. Як листя жовтіє, то й поле сумніє.
                     Осінь іде – дощі за собою веде.
Прикмети. Жовтень як не з дощем, то зі снігом.
                     Грім в вересні – на теплу осінь.

  - Свої здобутки звітуватиме група «Читайлики»
  Командир: Краса осені надихала багатьох поетів на створення віршів. Про осінь писали Ліна Костенко, Павло Тичина, Яків Щоголів, Тарас Шевченко, Іван Франко, Наталя Забіла.
  Я прочитаю вірш Наталі Забілої «Осінь».
Подивись: на видноколі
Мов змінилися ліси,
Хто це їх у жовтий колір
Так барвисто прикрасив?
Ось край річки - жовті клени
І берези золоті.
Ялинки лише зелені
Залишились в самоті.
І пишаються дерева
Золотим своїм вбранням.
Це якийсь маляр, напевне,
Догодити хоче нам.

4.     Підсумок
-          Ви послухали і подивилися, як поети, художники змальовують осінь, а тепер прийшла і наша черга.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

-    Сьогодні і ми спробуємо створити картину осені, але не фарбами, а мовними засобами. Ми станемо художниками слова. Будемо вчитися писати твори на основі власних спостережень, добирати потрібні слова для вираження думки, спочатку в усній, а потім у письмовій формі.
                   Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості.
- Розкажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Навчитися точно, правильно й красиво висловлювати свої думки, збагатити своє мовлення образними словами і виразами…).

ІV. Робота над складанням твору.
1.     Бесіда з метою упорядкування необхідного матеріалу.
-          Давайте загадаємо, що ми спостерігали в осінньому лісі.
-          Що зробила осінь із землею?
      (  Накрила барвистою скатертиною, жовтим килимом.)
-          Що скажемо про птахи?
      (    Не чутно співу пташок. Скрекотала сорока, стукав дятел, пищали синиці).
-          Що змінилось у лісі з приходом осені? (Опадає жовте листячко, і вся земля встелена золотим килимом, плутаються в гіллі павутинки бабиного літа, туляться один до одного тонконогі опеньки, дерева вгрузають в червоне золото, промінчики сонця попадають на жовті листочки і підсвічують їх зсередини, наче світильники).
 -   Яке небо і сонечко? ( Небо похмуре, сіре. Сонечко не так гріє , сумне.)
 -   Чим пахне в лісі? (Повітря прохолодне, пахне грибами, падолистом, корою дерев, сухою травою…).
 -        Чи подобається вам осінню? Чим саме вона вас приваблює?
        ( Хотілося милуватися, затамувати подих).

2. Робота в парах.
 (У кожної пари на парті малюнки осіннього дерева).
-         Подивіться на свої дерева і опишіть їх, які вони, як виглядають листочки?
Завдання: описати своє дерево, використовуючи найвлучніші слова. (Осінь фарбує листя осики в багряний колір. Тремтять холодними вогниками рожеві листочки на осиках. Клен скидає із себе багряні шати. У нього великі гарні листочки. Вони яскраво-жовті,багряні. Берізки одягли золоті платтячка. Стрункі білокорі красуні-берізки позолотили свої довгі коси.  Поволі скидає з себе розфарбовані зубчасті листочки клен. А ось могутній дуб. Його листя ще не зовсім торкнулася осінь.  ).
-         А як ви думаєте, добре чи погано, що опадає листя з дерев?
    (    Добре: дерева готуються до зими, листя - добриво для ґрунту, земля менше промерзає, корені дерев не замерзнуть.  Погано: краса зникає, дерева не такі гарні без листя.)

 3.        Гра «Хто більше?»
-         Хто за хвилину запише якнайбільше слів, що означають дії осені?
( Одягає, звеселяє, малює, походжає, зриває, чарує, милує, стелить). 

4.     Складання плану.
-          Пригадайте, з яких частин складається текст?
  -      Для того, щоб послідовно викласти події потрібно скласти план розповіді.
-          Про що буде мова спочатку? (Спочатку буде мова про те, куди, коли та з ким ходили діти на екскурсію).
-          Що розкриємо в основній частині? (В основній частині буде розкрито, за чим вони спостерігали, що цікавого помітили для себе).
-          Про що напишемо в кінцівці? (В кінцівці висловимо свої враження від побаченого).

5.       Запис плану майбутньої розповіді в зошит.
             План
1. Прихід осені.
2. Зміни в природі восени.
3. Моє враження від побаченого.
                                       
                                            Фізкультхвилинка ( до нас із лісу прилетів горобчик і хоче разом відпочити)

  V. Словникова робота.  
       -  Діти, осінь  у кошику приготувала вам  цікаві завдання.            
    Робота в парах
-          Доберіть до поданих слів близькі за значенням:
Осінь - чарівниця, щедра тітонька, художниця, господиня, красуня;
прийшла – прилинула, завітала, настала, наступила.
-        Доберіть до іменників найбільш виразні прикметники:
   Вітерець ….(холодний, лагідний) ;
   Дерева … ( кольорові, багряні).
-          Доберіть порівняння:
 Хмарки, ніби … ( пух, кучугури снігу) ;
листочки , як … (зірочки, метелики).

VІ.   Складання усної зв’язної розповіді.
-          А зараз на мить закриємо очі і уявимо ліс, котрий нас так радісно зустрів нещодавно.
Слухаючи музику  П.І.Чайковського «Пори року. Осінь» складіть розповідь усно за планом і побаченим.
Зразок  .                                                     Осінній ліс
               Нещодавно ми ходили на прогулянку до осіннього лісу. День видався на диво сонячний.
                Жовтокоса чарівниця-осінь одягла природу в різнобарвні шати. Святково прибрала красуня дерева, кущі. Вони стояли замріяні і трішечки сумні. Торкнулась чарівною паличкою до верхівок дерев і покрились вони багряними шатами, жовтогарячими платтячками, золотими мережками. На землі рясніє барвистий килим. Йдеш осіннім лісом і милуєшся його прив’ялою красою. Пахне грибами, ягодами, корою дерев . Тихо довкола. Не чути співу пташок. Тільки здалеку доноситься стукіт дятла і скрекотання сороки. Та що це? Над головою хтось закурликав. Це відлітають у теплі краї журавлині ключі.
              Мені сподобалось милуємось милуватися осінніми барвами. Осінь дарує нам радість і спокій. Ми ще не раз згадаємо її красу!
 
  VІІ. Слухання розповіді одного з учнів.

  VІІІ.     Робота над заголовком.
-          Як можна назвати твір? ( Осінь. Чарівна осінь. Зачарований ліс. Золота осінь. Осінь в лісі. Осінній ліс).
-          Запишіть назву, яка найбільше вам сподобалася.

ІХ. Самостійне написання тексту учнями.
-          З яких частин складається  текст?
-          Пригадайте, як треба записувати кожну частину тексту.
-          Про що ще ми повинні пам’ятати?
(Старатись уникати повторів, ставити розділові знаки при однорідних членах речення, пам’ятати про види речень за метою висловлювання та інтонацією).
-        Зверніть увагу на написання деяких слів і словосполучень: різнобарвні, непомітно, доторкнулась, прикрасила, багряний, вбрання.
-          Запишіть твір самостійно, дотримуючись складеного плану.

Х. Перевірка написаного, удосконалення тексту, виправлення недоліків, помилок.

ХІ. Слухання та рецензування окремих робіт.

ХІІ. Підсумок уроку
-          Про яку пору року ми говорили на уроці?
-          Чим приваблює нас осінь?
-        Сьогодні ми говорили про осінь, слухали музику, милувалися чарівними пейзажами. Мені дуже сподобалось, як ви працювали. Молодці! Чи справдилися ваші очікування?    ( Відповіді дітей)
  -        За гарну роботу осінь пригощає своїми гостинцями.
            Домашнє завдання : на уроці ми складали розповідь про осінь, а вдома  намалювати до неї малюнок.


Немає коментарів:

Дописати коментар

       Дидактичний матеріал для 1 класу на тему « Закріплення таблиць додавання і віднімання в межах 10» Картка № 1 1.Обчисл...