Урок розвитку зв’язного мовлення
3 клас
Тема: Складання художнього тексту на основі власних спостережень і планом «Краса осіннього лісу».
Мета:
ознайомити учнів із осінніми змінами в природі; вчити розвивати мовні навички, точно підбирати слова, порівняння, ознаки до
предметів; удосконалювати вміння зв’язно і послідовно викладати свої думки;
розвивати увагу, уяву, спостережливість, логічне мислення; допомогти відчути
яскравість осінніх барв, щедрість осені; виховувати почуття любові до природи,
естетичне сприйняття навколишнього світу.
Обладнання: малюнки осінніх дерев,запис твору П. Чайковського «Пори року», малюнки
із зображенням природи осіннього лісу (парку, саду), осінні листочки, презентація
до теми, дитячі роботи з природного матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
- Доброго дня!
Сьогодні у нас незвичайний
урок,
Сьогодні ми зробимо
ще один крок
В країну велику, в
країну чудову,
Що нас так чекає й
збагачує мову.
Тож сядьте рівненько,
будьте уважні,
Щоб працювати було
нам неважко.
ІІ. Актуалізація
знань учнів
1. – Відгадайте загадку :
У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить
постіль –
Жде сестрицю білу в
гості? (Осінь)
2. Слово вчителя
- Так, це осінь. За якими ознаками ви
відгадали пору року? (Відповіді учнів.)
Осінь – красуня, наче талановита художниця,
розмалювала все навкруги. Сьогодні ми вирушаємо в подорож у світ прекрасного, у
світ природи.
Скільки поетів,
композиторів, художників майстерно описували словами, музикою чи мовою фарб
красу осені. Жодна людина, що любить природу, не може не зачаруватись її барвами.
-
А що ви бачите, уявляєте, коли чуєте слово «осінь».
( Створення тематичної павутинки
«Осінь».)
дощ краса листопад осінні місяці
чарівниця врожай
різнокольорові коровай овочі
фрукти
барви
Вчитель:
- Пригадайте свою останню екскурсію в
природу. Ми мандрували з вами осіннім лісом.
- Чим
зачарував вас осінній ліс?
( Милувалися
золотими шатами дерев, блакитним небом, не дуже щедрим, але ще яскравим
сонечком.)
Частину цієї краси ми
принесли в клас. Що це? (Букети осіннього листя).
- Осіннє листя прикрасило наш клас. Я
хочу, щоб на ці листочки полився «дощ компліментів», але так, щоб він був
рясний і красивий.
- Скажіть, які вони? На що схожі, коли
летять? (Золотий листопад, ніби сльози, ніби парашути, золотисте, червонясте,
схожі на яскравих метеликів, пурхають, линуть, миготять, майорять, золоті
метелики з дерева летять, наче полум’я горить, запроменіли, падають, як зорі,
злітають, кружляють).
3. Презентація робіт груп «Дослідники» «Народознавці» « Читайлики»
- Ви працювали над проектами. Зараз кожна група розповість про те, що
дізналася про осінь.
- Про свою роботу прозвітують «Дослідники»
Командир: Ми енциклопедії та
довідники вивчали.
Про
осінь науковий матеріал готували.
Календарна осінь складається з
трьох місяців – вересня, жовтня, листопада. В Україні календарна осінь
розпочинається 1 вересня і закінчується 30 листопада. Астрономічна осінь настає
пізніше за календарну – з 23 вересня. На 22 – 23 вересня припадає осіннє
рівнодення.
Осінь розподіляють на два періоди. Перший
період – золота, радісна осінь. Другий – сіра, сумна, похмура осінь. В Україні
на початку осені зазвичай панує суха, сонячна погода. Часто температура повітря
перевищує 20 градусів. Тоді настає бабине літо.
- Запрошую до виступу «Народознавців»
Командир: В бібліотеці разом
працювали
Прикмети, приказки, прислів’я
Про осінь готували.
Прислів’я. Вересень пахне яблуками, а жовтень –
капустою.
У жовтні кожен
знає,що з великої хмари малий дощ буває.
Приказки. Як листя жовтіє, то й поле сумніє.
Осінь іде –
дощі за собою веде.
Прикмети. Жовтень як не з дощем, то зі снігом.
Грім в
вересні – на теплу осінь.
- Свої здобутки звітуватиме група «Читайлики»
Командир: Краса осені надихала
багатьох поетів на створення віршів. Про осінь писали Ліна Костенко, Павло
Тичина, Яків Щоголів, Тарас Шевченко, Іван Франко, Наталя Забіла.
Я прочитаю вірш Наталі Забілої
«Осінь».
Подивись: на
видноколі
Мов змінилися ліси,
Хто це їх у жовтий
колір
Так барвисто
прикрасив?
Ось край річки -
жовті клени
І берези золоті.
Ялинки лише зелені
Залишились в самоті.
І пишаються дерева
Золотим своїм
вбранням.
Це якийсь маляр,
напевне,
Догодити хоче нам.
4. Підсумок
- Ви послухали і подивилися, як поети,
художники змальовують осінь, а тепер прийшла і наша черга.
ІІІ. Оголошення теми
і мети уроку
- Сьогодні і ми спробуємо створити картину
осені, але не фарбами, а мовними засобами. Ми станемо художниками слова. Будемо
вчитися писати твори на основі власних спостережень, добирати потрібні слова
для вираження думки, спочатку в усній, а потім у письмовій формі.
Наш урок – це урок творчості,
натхнення, добра і радості.
- Розкажіть, що ви
очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Навчитися точно, правильно й красиво
висловлювати свої думки, збагатити своє мовлення образними словами і
виразами…).
ІV. Робота над
складанням твору.
1. Бесіда з метою упорядкування необхідного
матеріалу.
- Давайте загадаємо, що ми спостерігали
в осінньому лісі.
- Що зробила осінь із землею?
(
Накрила барвистою скатертиною, жовтим килимом.)
- Що скажемо про птахи?
(
Не чутно співу пташок. Скрекотала сорока, стукав дятел, пищали синиці).
- Що змінилось у лісі з приходом осені?
(Опадає жовте листячко, і вся земля встелена золотим килимом, плутаються в
гіллі павутинки бабиного літа, туляться один до одного тонконогі опеньки,
дерева вгрузають в червоне золото, промінчики сонця попадають на жовті листочки
і підсвічують їх зсередини, наче світильники).
- Яке
небо і сонечко? ( Небо похмуре, сіре. Сонечко не так гріє , сумне.)
- Чим пахне в лісі? (Повітря прохолодне, пахне
грибами, падолистом, корою дерев, сухою травою…).
-
Чи подобається вам осінню? Чим саме вона вас приваблює?
( Хотілося милуватися, затамувати
подих).
2. Робота в парах.
(У кожної пари на парті малюнки осіннього
дерева).
-
Подивіться
на свої дерева і опишіть їх, які вони, як виглядають листочки?
Завдання: описати
своє дерево, використовуючи найвлучніші слова. (Осінь фарбує листя осики в
багряний колір. Тремтять холодними вогниками рожеві листочки на осиках. Клен
скидає із себе багряні шати. У нього великі гарні листочки. Вони
яскраво-жовті,багряні. Берізки одягли золоті платтячка. Стрункі білокорі
красуні-берізки позолотили свої довгі коси. Поволі скидає з себе розфарбовані зубчасті
листочки клен. А ось могутній дуб. Його листя ще не зовсім торкнулася
осінь. ).
-
А як ви
думаєте, добре чи погано, що опадає листя з дерев?
( Добре: дерева готуються до
зими, листя - добриво для ґрунту, земля менше промерзає, корені дерев не
замерзнуть. Погано: краса зникає, дерева
не такі гарні без листя.)
3.
Гра «Хто більше?»
-
Хто за
хвилину запише якнайбільше слів, що означають дії осені?
( Одягає, звеселяє, малює, походжає, зриває,
чарує, милує, стелить).
4. Складання плану.
- Пригадайте, з яких частин складається
текст?
-
Для того, щоб послідовно викласти події потрібно скласти план розповіді.
- Про що буде мова спочатку? (Спочатку
буде мова про те, куди, коли та з ким ходили діти на екскурсію).
- Що розкриємо в основній частині? (В
основній частині буде розкрито, за чим вони спостерігали, що цікавого помітили
для себе).
- Про що напишемо в кінцівці? (В
кінцівці висловимо свої враження від побаченого).
5. Запис плану майбутньої розповіді в
зошит.
План
1. Прихід осені.
2. Зміни в природі
восени.
3. Моє враження від
побаченого.
Фізкультхвилинка ( до нас із лісу прилетів
горобчик і хоче разом відпочити)
V. Словникова робота.
- Діти, осінь
у кошику приготувала вам цікаві
завдання.
Робота в парах
- Доберіть до поданих слів близькі за
значенням:
Осінь - чарівниця,
щедра тітонька, художниця, господиня, красуня;
прийшла – прилинула,
завітала, настала, наступила.
- Доберіть до іменників найбільш виразні
прикметники:
Вітерець ….(холодний, лагідний) ;
Дерева … ( кольорові, багряні).
- Доберіть порівняння:
Хмарки, ніби … ( пух, кучугури снігу) ;
листочки , як …
(зірочки, метелики).
VІ. Складання усної зв’язної розповіді.
- А зараз на мить закриємо очі і уявимо
ліс, котрий нас так радісно зустрів нещодавно.
Слухаючи музику П.І.Чайковського «Пори року. Осінь» складіть розповідь усно
за планом і побаченим.
Зразок .
Осінній ліс
Нещодавно ми ходили на прогулянку до осіннього
лісу. День видався на диво сонячний.
Жовтокоса чарівниця-осінь
одягла природу в різнобарвні шати. Святково прибрала красуня дерева, кущі. Вони
стояли замріяні і трішечки сумні. Торкнулась чарівною паличкою до верхівок
дерев і покрились вони багряними шатами, жовтогарячими платтячками, золотими
мережками. На землі рясніє барвистий килим. Йдеш осіннім лісом і милуєшся його
прив’ялою красою. Пахне грибами, ягодами, корою дерев . Тихо довкола. Не чути
співу пташок. Тільки здалеку доноситься стукіт дятла і скрекотання сороки. Та
що це? Над головою хтось закурликав. Це відлітають у теплі краї журавлині
ключі.
Мені сподобалось милуємось
милуватися осінніми барвами. Осінь дарує нам радість і спокій. Ми ще не раз
згадаємо її красу!
VІІ. Слухання розповіді одного з учнів.
VІІІ.
Робота над заголовком.
- Як можна назвати твір? ( Осінь.
Чарівна осінь. Зачарований ліс. Золота осінь. Осінь в лісі. Осінній ліс).
- Запишіть назву, яка найбільше вам
сподобалася.
ІХ. Самостійне
написання тексту учнями.
- З яких частин складається текст?
- Пригадайте, як треба записувати кожну
частину тексту.
- Про що ще ми повинні пам’ятати?
(Старатись уникати
повторів, ставити розділові знаки при однорідних членах речення, пам’ятати про
види речень за метою висловлювання та інтонацією).
- Зверніть увагу на написання деяких слів
і словосполучень: різнобарвні, непомітно, доторкнулась, прикрасила, багряний,
вбрання.
- Запишіть твір самостійно,
дотримуючись складеного плану.
Х. Перевірка написаного,
удосконалення тексту, виправлення недоліків, помилок.
ХІ. Слухання та
рецензування окремих робіт.
ХІІ. Підсумок уроку
- Про яку пору року ми говорили на
уроці?
- Чим приваблює нас осінь?
- Сьогодні ми говорили про осінь, слухали
музику, милувалися чарівними пейзажами. Мені дуже сподобалось, як ви працювали.
Молодці! Чи справдилися ваші очікування?
( Відповіді дітей)
-
За гарну роботу осінь пригощає
своїми гостинцями.
Домашнє завдання : на уроці ми
складали розповідь про осінь, а вдома намалювати до неї малюнок.